Acer Aspire 5230, laptop
Pre godinu dana sam odlučio da kupim novi, jer je na starom otkazala baterija. Koristio sam Acer laptop pre ovog, pa sam odlučio da nastavim sa Acer laptopom novije generacije, jer nikad nisam imao problema.
Odlučio sam da kupim Acer Aspire 5230. Model sa AMD x2 procesorom, ATI grafikom, 2gb RAM, i 500gb hard diskom. Laptop ima ekran dijagonale 15,4″ WXGA CrystalBrite tehnologije.
Laptop je brz i pouzdan. Čak i posle godinu dana svakodnevne upotrebe, baterija traje oko 2 sata. Bez problema rade programi kao što su Corel, Adobe InDesign, Adobe Photoshop i slični. Koristim ga i za komunikaciju preko interneta, i prilično sam zadovoljan integrisanom Wireless karticom koja se pokazala vrlo dobro čak i u situacijama kada je signal slab.
Sa leve strane tastature postoje posvećeni tasteri za kontrolu jačine zvuka, prekidač za omogućavanje/gašenje wireless adaptera, i prekidač za bluetooth. Te funkcije mi se veoma sviđaju jer sam uvek imao problem sa korišćenjem Fn tastera.
Generalno gledano, laptop vredi kupiti ako imate potrebu da nosite svoje podatke sa sobom. Ne bih ga preporučio ljudima koji žele da ga koriste najviše kod kuće.
Mana je ta što postoje samo dva usb porta, a od toga mi je jedan stalno zauzet zbog eksternog miša, tako da sam u mogućnosti da povežem samo jednu usb flash memoriju, a ukoliko se odlučim za numeričku tastaturu kao dodatak, neću moći ništa više da povežem dok radim, što je nedostatak.
Acer Aspire 5730ZG
Da pocnem prvo od procesora, intel pentium dual core na 2giga ce vas zadovoljiti ma sta da radite, osim da igrate najnovije igrice.
Osim toga poseduje neintegrisanu ili odvojenu graficku karticu od 256mb koja je odlicna i dosta jaka, i uparena sa 2gb rama radi jos bolje (moguce je prosirenje do 4gb).
Poseduje i kameru koja je odlicna i u lose osvetljenim prostorijama iako je samo vga rezolucije.
Baterija mu je dobra mada je neminovno da brzo propadne usled nesavesnog koriscenja sto praktikuje skoro svaki korisnik laptopa.
Sam kvalitet zavrsne obrade je super jer je upotrebljena kvalitetna plastika i lepo je ukomponovana tako da ce vam se laptop svideti na prvi pogled.
Namenjen je mladjim korisnicima koji su okrenuti multimediji vise nego bilo cemu drugom, tako da poseduje senzore gde se lako moze promeniti sadrzaj bilo kog formata koji se pusta, moze se stopirati i sl., a poseduje i mnoge precice u vidu malih tastera sa strane.
Podrzava 5.1 sistem i full hd a ima i tv karticu pa se mogu na njemu gledati i tv kanali.
Sve u svemu veoma sam zadovoljan prvom kupovinom i mogu svima preporuciti ovaj uredjaj jer poseduje sve elemente kvalitetnog laptopa sa pristojnom cenom!
Zakljucak: dobar procesor, graficka kartica i kamera, senzori vezani za multimediju, atraktivan izgled i dobra zavrsna obrada.
Baterija se moze brzo pokrvariti, tj. oslabiti usled nesavesnog koriscenja, nema bluetooth, iako na njemu pise da ima, malo slabije hvata wireless…
Acer Aspire 5741G, laptop
Kako radim u zahtevnim 3D animacionim programima koji „seckaju“ i na kućnim računarima, budući laptop je morao da ima dobru konfiguraciju, pa sam duže vreme pratio laptopove tražeći dovoljno jaku mašinu koja će ispuniti moja očekivanja. Napokon za ovu novu godinu posle dugih pretraga po internetu i savetovanja sa prijateljima koji se bave kompjuterskom opremom, našao sam laptop sa solidnom konfiguracijom, a opet ne tako skup – Acer Aspire 5741G (koji je koštao nekih 660 Evra).
Prvi korak pri mojoj pretrazi je bio odabir marke laptopa, a smernica mi je bila informacija prijatelja iz struke, da Acer laptopovi gotovo nikada nisu dolazili na servis, što mi je bio dovoljan dokaz o kvalitetu firme koja ih proizvodi…
Drugi korak je bio pronaći pravi model, a pritom se uklopiti u budžet od nekih 650 evra koji sam tad imao – pa sam pretragu suzio na neka 4 modela.
Aspire 5741G izdvojio se odmah po svom divnom dizajnu, spoljašnost sivo-metalik sa divnom izrezbarenom strukturom, sa donje strane lepo zaobljenom linijom, područje za naslanjanje ruku je poput grebanog metala (da ne ostavlja otiske prstiju) i napokon divnom tastaturom koja izgleda kao da dirke „lebde“ u vazduhu.
Sa druge strane pored divnog dizajna ovaj model ima veoma jak i3-330M procesor (koji može podržati više zahtevnih programa istovremeno), HD LED LCD 15.6 displej (sa odličnom slikom), 320Gb Hard Disk (što je više nego dovoljno prostora za skladišćenje podataka), jakom GeForce GT 320M+1GbVram grafičkom (koja podržava najzahtevnije igre) i na kraju moćnom 6-cell Li-ion baterijom koja može izdržati 2hrs,30mins u „balanced“ power planu, ili nekih 45mins-1hr uz slušanje muzike i igranje zahtevnih igara.
Koristim ga preko osam meseci, radio sam u zahtevnom 3DsMax programu, takodje isprobao mnoge zahtevne igre poput GTA4 i sličnih, pa slobodno mogu reći da se ova mašina odlično pokazala i da vredi svaku paru.
Acer Aspire 5741G – preporučio bih svim ljudima koji tragaju za jačom laptop mašinom, pritom su estete i vole elegantan dizajn, a nemaju preko 1000 evrića spremnih u džepu za neki od onih „babaroga“ izloženih modela.
Acer Aspire 5750G-2436G64Mnkk, notebook
Reč je o najnovijoj ACER-ovoj seriji prenosnih računara, baziranih na najnovijoj Intel-ovoj Sandy Bridge tehnologiji. U plastičnom kućištu se nalazi hardware kojeg bi se postideo i „gamer“ računar iz megamarketa.
Najnoviji procesor iz Intelove srednje klase Core i5-2430M koji radi na 2.4GHz (3.0GHz Turbo Boost), 2 jezgra, Hyper-Threading, 3MB pametnog keša, 32nm tehnologija izrade na platformi sa Intelovim HM65 Express čipsetom. Instalirano je 6GB DDR3 1066MHz memorije (na brzini memorije 1333 MHz se uvek može prištedeti, a da se ne naruše performanse sistema). Tvrdi disk od 640GB, brzine 5.400 o/m, dovoljan je za sve potrebe, nVidia GeForce GT 540M, 2GB DDR3 zasebne memorije čine ovaj prenosni računar gamer mašinom koja može da potera i najnovije igre.
Ostatak je manje više standardan… tu su LED ekran od 15,6″ (1366×768), DVD-RW DL, mrežni adapter, Wi-Fi, čitač kartica 5 u 1, 1.3 Mpix HD kamera sa ugrađenim mikrofonom. 2 zvučnika visoke definicije optimizovanih za Dolby okružujući zvuk, US raspored tastera sa izdvojenim numeričkim tasterima. Od konektora prisutni su: HDMI, VGA D-SUB, tri USB 2.0, RJ-45, dva 3.5 mm audio. Baterija je Litijum-jonska šestoćelijska. Težina mu je 2,6kg i poseduje Kensington sigurnosni slot. Dolazi sa instaliranim Linux operativnim sistemom, ali na zvaničnom sajtu proizvođača se mogu preuzeti najsvežiji drajveri za Windows 7, sa kojim ova mašina dobija svoj pravi smisao.
Procesor radi na 2,4GHz i na tom kloku daje do 18% bolje performanse od svog starijeg brata. Ima opciju turbo moda na 3.0GHz koji se aktivira kad god je to potrebno. Time se dobija na performansama, a u isto vreme produžava autonomija baterije, jer poslovne aplikacije angažuju minimalne procesorske resurse, a njih ćete najčešće koristiti dok ste daleko od utičnice za struju. U procesoru je integrisan Intelov grafički čip HD Graphics 3000, koji takođe utiče na povećanje autonomije baterije. Intelovi drajveri za novu Sandy Bridge platformu inteligentno koriste ovaj integrisani grafički čip radi povećanja autonomije i smanjenog grejanja samog prenosnika. Po potrebi, kad se uključi neka aplikacija sa intenzivnom 3D komponentom, ili u prevodu igra, posao obrade 3D objekata i tekstura prebacuje se na grafički čip, koji će na visokom nivou detalja i ugrađenom displeju poterati najnovije igre uz sasvim zadovoljavajuće performanse. Sve će kliziti kao po loju. Naravno, tada je poželjno da prenosnik držite na strujnom adapteru i nekom postolju za hlađenje. I to se zove Nvidia Optimus technology ili metod dinamičkog grafičkog preklopnika. Možete prepustiti drajverima da sami određuju kada se koji 3D čip koristi, a možete i sami zadati pravila za aplikacije.
Grafička karta Nvidia GeForce GT 540M je DirectX 11 kompatibilna. Ona nije namenjena striktno igračima, ali je sasvim dovoljna za korisnike, koji povremeno žele da odigraju poneku igru, a da to bude sasvim prijatno iskustvo. GT 540M je opremljena sa 96 šejder jedinica i radi na frekvencijama 672/900/1344 MHz (jezgro/memorija/šejderi). Istina je da grafička karta dolazi sa 2GB memorije, ali uska memorijska magistrala od 128 bita limitira praktičnu upotrebljivost više od 1/2 GB grafičke memorije, pa to možemo smatrati za marketinški potez proizvođača. Dakle DDR3-VRAM i 128 bitni interfejs brzo odaju svoje limite u savremenim igrama. Tako da se preporučuje isključivanje anti-aliasing i de-interlacing filtera za podizanje kvaliteta prikaza ili njihovo svođenje na razumnu meru u zavisnosti od zahtevnosti pokrenute komjuterske igre. Sve osim Crysis-a radiće ko podmazano u prirodnoj rezoluciji i na veoma visokim podešavanjima anizotropnih filtera i sa umekšanim ivicama. Sa ovom grafičkom karticom dobijate PhysX i PureVideo HD tehnologije, kao i tehnologije renderovanja 3D materijala (3DTV Play i 3D Vision). U pitanju je grafička kartica proizvedena u 40nm tehnologiji i koja troši manje od 35W pri maksimalnom opterećenju.
Zvuk je ono što vas neće oduševiti ukoliko se oslonite na ugrađene zvučnike, ali neke dobre slušalice ili 2.1 zvučni sistem aktivnih zvučnika doživljaj menjaju iz korena.
Temperatura, neprijatelj broj jedan, kod ovog primerka kreće se od 26 stepeni pri poslovnoj primeni do 38 stepeni tokom igranja. Iako ne deluje stašno, ukoliko ovaj računar koristite za igranje predlažem neko postolje za hlađenje, jer prstići počinju opasno da vlaže nakon dužeg igranja, što ume da bude veoma neprijatno. A visoka temperatura je najveći protivnik vašeg lap-top računara, njegovog flet kabla, tvrdog diska i kondenzatora na ploči. A da napomenem da je servisna podrška ACERA u Srbiji užasna i da jedini spas čini garancija od 2 godine. Nakon tog perioda vaš naprasno pokvareni ACER možete da bacite u smeće, jer se popravka nipošto ne isplati. I o tome valja voditi računa.
Trajanje baterije je ono gde ACER posrće. U pitanju su akumulatori koji u samom startu obično liče na neispravne, a garancija na tu neispravnost je veoma diskutabilna. Prodavca koji vas ubeđuje da niste pravilno formirali bateriju možete slobodno da zaspete trulim paradajzom. Ove baterije bi trebalo da se koriste na sledeći način:
Prenosni kompjuter uvek držite na adapteru za struju, osim u slučaju kada vam je potreban za posao na terenu. Zaboravite na punjenja baterija i zatim pražnjenja, kako bi se „formatirale“. Ovo nisu Ni-Cd (Mh) akumulatori i kod njih nema memorijskog efekta. Vaš primerak prenosnog računara mora da radi oko 1.5 sat u 3D aplikacijama (igrama), pa do 3 sata u poslovnim aplikacijama. Ukoliko koristite Wi-Fi autonomija bi trebalo da bude nešto duza od 2 sata. Znači, ako vam se gasi kad god nije na adapteru dok pokrećete 3D zahtevne aplikacije trebalo bi odmah da ga reklamirate.
Dakle, ako vam treba kućni računar, a nemate mesto za njega, za oko 50.000 din. ovaj prenosnik poslužiće vam kao platforma za rad, igranje i prikazivanje multimedije u Full-HD kavlitetu na vašem LED/LCD TV aparatu. Sjajna mašina. Nek joj Bog da dobro zdravlje i dugovečnost. Moja preporuka, uz rezervu.
Da sumiram pozitivne utiske:
– najnovija Intel Sandy Bridge platforma sa sjajnim performansama i autonomijom akumulatora,
– grafička karta svojstvena prenosnim računarima znatno veće cene,
– prostrani tvrdi disk,
– solidna podrška na sajtu proizvođača,
– nedostižan odnos cene i performansi,
I primedbe:
– kućište je moralo biti od aluminijuma za ovako moćan hardware, jer će temperatura smanjiti radni vek ovog prenosnika,
– LED ekran vas neće učiniti srećnim,
– ugrađeni zvučnici su niskog kvaliteta,
– akumulator ovog prenosnika neće dugo potrajati.
Acer Aspire One D255, Netbook
Izbor je pao na Acer Aspire One u prelepoj tresnja-crvenoj nijansi od koga se od tada ne odvajam.
S obzirom da zivim zivot „na tockovima“ i obavljam posao koji zahteva stalni pristup internetu, kupovina mobilnog racunara je bila samo pitanje vremena. Klasicne lap-top racunare sam u startu odbacila jer su preglomazni i preteski za moje potrebe, te je net-book bio jedino logicno resenje. Tako ja zavrsih kao srecni vlasnik gore pomenutog „gadget“-a, izabranog zato sto izgleda lepo, a pritom poseduje i hard disk od 250 Gigabajta dovoljnih da se moji podaci ne „guzvaju“, tzv. CrystalBrite ekran koji omogucava cistiju sliku i tezi jedva nesto malo vise od kilograma.
Bilo je tesko navici se na ekran od samo 10 inca i poprilicno skucenu tastaturu ali sam se ubrzo snasla i shvatila da je ravna tastatura napravljena od plocastih dirki cak i mnogo prijatnija za rad. Sto se tice tehnickih mogucnosti, moram da priznam da sam ocekivala daleko manje, a dobila racunar koji radi isto kao i standardni, samo manjeg formata. Ovaj netbook dolazi sa RAM memorijom od 1GB ali se moze dograditi na 2GB sto je nesto sto planiram uskoro da uradim. Cesto drzim dosta programa „otvorenim“ u isto vreme i ne svidja mi se kad racunar „zakuca“, pa makar i na sekund. Volela bih i da baterija traje malo vise od 3-4 sata, no to je ipak netbook tako da ne mogu ocekivati cuda.
Igrice ne igram tako da vam tu ne mogu pruziti vise informacija ali ako vam treba nesto sto bez problema staje u tasnu srednje velicine, a pritom i omogucava da pogledate film, procackate po internetu, cujete se sa nekim preko Skajpa, posaljete e-mail ili zavrsite neke poslice u Wordu ili Excelu, netbook je nesto sto bih vam preporucila da razmotrite. Moj Acer Aspire One je kostao 240 Eura te sam tako ustedela jos par stotki koje bih, u suprotnom, morala dati na laptop, a zauzvrat sam dobila proizvod koji u potpunosti odgovara mojim potrebama i zivotnom stilu.